سلولیت یک بیماری و مشکل شایع می باشد. علل وعوامل مختلفی می توانند این مشکل را ایجاد کنند . درابتدا اشاره می کنیم که سلولیت ، شامل دو طیف مهم و بزرگ از بیماریهای پوستی است . یکی از این دسته ها ، cellulitis بمعنای عفونت پوستی می باشد و دیگری cellulite بمعنای ناصاف شدن پوست با دلایل غیر عفونی است . دربیماران مبتلا به واریس هم ممکنست این بیماری بطور شایع دیده شود . بسیاری از بیمارانی که بدنبال درمان توسط بهترین متخصص واریس ، به مرکز واریس اصفهان مراجعه می کنند ، این مشکل رانیز ذکر می کنند . در این مقاله از مرکز واریس اصفهان ، پیرامون سلولیت وانواع آن مطالبی را ذکر می کنیم.

سلولیت چیست ؟

سلولیت در واقع درگیری پوست با علل مختلف می باشد . سلولیت می تواند انواع مختلف داشته باشد که از انواع عفونی و خطرناک تا انواع ساده و کم خطر ، متفاوت می باشند. پوست یکی از اجزا مهم بافتهای بدن انسان است. پوست اولین لایه محافظتی از بدن می باشد  که نقش دفاعی و حفاظتی مهمی در بدن دارد. پوست همچنین با ایجاد عرق سطح پوست را اسیدی میکند و از ورود باکتری ها و عوامل بیماری زا  به بدن جلوگیری می کند.
همچنین پوست با داشتن پایانه های عصبی درد و نیز دما ،ما را از مشکلات پوستی در امان نگه می دارد.پوست ممکنست در اثر مشکلات مختلفی درگیر شود. سلوليت غیر عفونی در واقع يك  نوع عفونت پوستی مي باشد که می تواند قسمتهای مختلف بدن را درگیر کند . البته آمارها نشان می دهند که این بیماری بیشتر در ران، شکم و باسن ایجاد می شود. در اثر این بیماری سطح پوست ناصاف و برامدگی ها و فرورفتگی هایی در پوست ایجاد می شود .این ناصافی ها در سطح پوست دیده می شود. هرچند در مردان نیز ممکنست رخ دهد ولی در کل این بیماری  بیشتر در زنان وجود دارد.

photo 2023 10 28 19 35 35 

 

سلولیت غیر عفونی و نکات مهم پیرامون آن:

هنگامی که چربی ها و مواد زاید در زیر پوست تجمع می یابند ممکنست به این عارضه دچار  شویم. در حالت طبیعی ، پوست به همراه رشته هایی به عضلات و بافت های زیرین خود متصل می شود. از طرفی بین بافت پوست و بافت های زیرین توده های چربی وجود دارد. هنگامی که این توده ها در زیر پوست تجمع یابند ممکنست مشکلاتی بوجود آیند. وقتی این توده های  چربی بزرگ می شوند ممکنست باعث فاصله انداخنتن بین پوست و رشته های آن شوند. در نتیجه پوست بالا می اید و به همین علت بر روی پوست ناهمواری هایی دیده می شود .
بیشتر سلولیت های غیر عفونی  که در پوست ایجاد می شوند حالت بی آزار دارند‌.این نوع از سلولیت ها نیاز به درمان ندارند و فقط جنبه زیبایی داشته و برای بهبود ظاهر پا مورد توجه قرار می گیرند.

سلولیت عفونی و نکات مهم آن :

همانگونه که بیان کردیم،نوع دیگری از سلولیت وجود دارد که به سلولیت عفونی یا سلولیتیس نامیده می شود. این عارضه خطرناکتر از سلولیت غیرعفونی می باشد ونیازمند توجه خاص ودرمان بموقع است. طبق نظر بهترین متخصص واریس ( دکتر هادی زاده ) سلولیت عفونی اگر درمان نشود میتواند زندگی را مختل کند.
در حقیقت می توانیم بگوییم که سلولیت عفونی یک نوع بیماری باکتریایی پوست می باشد. گاهی این غفونت به لایه های عمیق پوست نفوذ می کند که در این حالت معمولا بسیار دردناک می باشد .معمولا بیمارانی که به بهترین متخصص واریس اصفهان مراجعه می کنند بیان می کنند که این بیماری آنان به صورت ناگهانی به وجود آمده است.

انواع سلولیت عفونی :

سلولیت عفونی می تواند قسمتهای مختلف بدن را درگیر کند. سلولیت اطراف چشم ، سلولیت صورت اطراف چشم ، بینی و گونه ، سلولیت پستان ، سلولیت اطراف دهانه مقعد وسایر نواحی
 سلولیت اطراف چشم هم در برخی بیماران قابل مشاهده است. سلولیت چشمی  توسط یک نوع باکتری ایجاد می شود و باعث عفونت در چربی و بافت نرم در اطراف چشم میشود و باعث علایم ناراحت کننده می شود  اکثریت بسیار بالای سلولیت های اطراف چشم به دلیل وجود عفونت های سینوسی درمان نشده به وجود می اید.
 سلولیت پستان رانیز نباید از قلم انداخت . سلولیت پستان هم مانند سایر انواع ذکر شده ، یک نوع عفونت باکتریایی است که قادر است پوست پستان را درگیر یکند. این مشکل بیشتر در افرادی دیده می شود که دارای پوست خشک هستند . همچنین بیمارانی که  دچار سرطان  و یا جراحی پستان بوده اند مستعد می باشند.
از علایم ساولیت پستان می توان به موارد زیر اشاره کرد: احساس درد در صورت لمس کردن، تورم و قرمزی. احساس گر گرفتگی،حساسیت در موقع لمس کردن، احساس لرز وسایر علایم.

دلایل ایجاد سلولیت غیر عفونی در بدن چیست ؟

طبق مقاله بهترین متخصص واریس اصفهان، بعنوان دلایل ایجاد سلولیت غیر عفونی، موارد زیر را میتوان نام برد:
عدم تحرک، اضافه وزن، برخی رژیم های غذایی خاص، عوامل ژنتیکی، مسایل جنسیتی، فشار های روانی و استرس ،  بالا رفتن سن و پیری ، برخی از انواع تغییرات هورمونی وهمچنین اختلالات در دستگاه گردش خون بدن


عوارض سلولیت شامل چه مواردی است؟

از عوارض سلولیت سخن گفتن ، بستگی به نوع بیماری دارد. سلولیتهای غیر عفونی بیشتر باعث مشکلات زیبایی پوست و ظاهر اندام می شوند.در مورد عوارض سلولیت های عفونی،  میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
حالت قرمزی و درد در ناحیه درگیر . عفونت خونی:  این وضعیت که در اثر ورود باکتری به خون به وجود می اید یکی از عوارض خاص بیماری است. در صورت عدم انجام درمان به موقع  ادامه زندگی با اختلال مواجه می شود.
تب و لرز، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون، سرگیجه ، کم شدن حجم ادرار در زمینه بیماری در خالتی که پیشرفت بسیار داشته باشد، قابل ذکر است ، رنگ پریدگی، داشتن حالت تهوع و استفراغ و نیز احساس خستگی وبرخی دیگر از مشکلات نيز می توانند در اثر مراحل پیشرفته سلولیت عفونی رخ دهند.

پیشگیری سلولیت و راه های درمان

قطعا مانند سایر بیماریها ، پیشگیری از بروز سلولیت بسیار راحت تر از درمان آنست. بیاد بدانیم راه پیگیری  قطعی برای سلولیت وجود ندارد ولی طبق نظر بهترین متخصص واریس ، با روش هایی می توان از گسترش ان چلوگیری کرد،در اولین مرحله مراقبت  و محافظت از پوست  مورد تاکید بهترین متخصص واریس قرار دارد . یکی از ابتدایی ترین کارهایی که میتوان برای پیشگیری از این عارضه انجام بدهیم مراقبت های پوستی می باشد .مثلا بایستی در صورت ایجاد ترک های پوستی از مرطوب کننده ها استفاده کنیم . همچنین استفاده از دستکش در صورتی که خراش و یا بریدگی در پوست ایجاد شده ، قابل توصیه است.
جلوگیری از بریدگی و یا خراش : بهترین متخصص واریس اصفهان توصیه دارند که  در صورتی که دچار بریدگی پوست خود گشتید ،همیشه روی زخم را نمیز نگه دارید.
جلوگیری از خارش بیش از حد: کنترل سریع خارش  را باید جدی گرفت.در صورت ایجاد خارش روی پوست از برخی داروهایی استفاده کنید تا خارش را کمتر کند . همچنین از کوتاه نمودن ناخن ها غافل نشوید تا در صورت نیاز به خاراندن پوست خود دچار عفونت نشوید.
عدم استفاده از دخانیات و الکل نیز یکی از توصیه های همیشگی بهترین متخصص درمان واریس است: علت این موضوع واضح است . استفاده از دخانیات ونیز الکل، احتمال ابتلا به سلولیت را افزایش می دهد.
وزن خود را متناسب نگه دارید و اضافه وزن را درمان نمایید : چاقی و اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

سخن اخر وجمع بندی

همانطور که گفته شد سلولیت یک عارضه پوستی است که علل مختلفی باعث پدیدار شدن آن می شود. لذا این بیماری هم می تواند بی خطر باشد و هم باعث خطرات زیاد برای بیمار باشد. در صورت ابتلا به هر کدام از سلولیت های عفونی و مشاهده علایم ، بلافاصله باید تحت درمان قرارگیرد. با درمان به موقع می توانید از خطرات ناشی از بیماری جلوکیری کنید. جهت مطالعه روشهای درمانی مختلف آن می توانید به سایر مقالات بهترین دکتر واریس اصفهان ( دکتر هادی زاده ) مراجعه کنید.

آدرس کلینیک


اصفهان، خیابان شمس آبادی، مجتمع پزشکی
قمرالدوله، طبقه 3 (آسانسور دارد)
031-32242165
031-32242164
0913-8991980
info@doctorhadizadeh.ir

اطلاعات تماس

 اینستاگرام:instagram.com/varisdarmann

تلگرام: drhadizadeh
دیگر وب سایتها:
Untitled 1
    Untitled 2
 
 
 
 
  •